Мъх в тревата? Как да се отървете от него или как да предотвратите появата му

Трябва да знаете, че мъховете нямат корен и растат в сенчести зони, с ниска вентилация на въздуха и висока влажност. Така че, ако имате сенчеста зона, която сте поливали неправилно или където е валял обилен дъжд, има голяма вероятност да се появи мъх в тревата.
Кога се появява мъхът в тревната площ?
Сезоните, в които мъхът се формира най-интензивно, са есента и зимата. Зоните, които са най-предразположени към образуването на мъхове, са тези, в които тревата се разрежда и почвата е глинеста, с висок pH, ниско съдържание на органична материя и склонност към задържане на вода.
Как да се отървем от мъха в тревната площ?
Отстраняването на мъха е операция, която се извършва чрез изгарянето му с железен сулфат, DARK GREEN е най-подходящият продукт за тази цел, последван от механично отстраняване (изгребване или аериране след 10-15 дни). След прилагане на твърдия тор може да се използва и GreenUp, който също съдържа сулфат на желязо.
След премахването на мъха от тревата, ако останете с големи участъци без трева, трябва да засадите отново.
Какво трябва да се направи?
Операциите, които трябва да се извършат, засягат всички аспекти, които причиняват формирането на мъха, и ако бъдат изпълнени правилно, могат да ограничат значително неговото развитие. Нека ги разгледаме една по една:
1. Подобряване на въздушната циркулация в почвата:
За да изсъхне почвата колкото се може по-бързо, е важно да се поддържа максимална циркулация на въздуха, поради което всички препятствия, които биха могли да блокират вентилацията, като листа, растителни остатъци и малка окосена трева, трябва да се премахват редовно. Препоръчва се използването на гребло за листа или въздуходувка.
2. Използване на тор, който съдържа желязо:
Каустичният и киселинният ефект на някои торове, богати на желязо, под формата на железен сулфат, като DARK GREEN, може да ограничи значително развитието на мъха. Поради това, през есента и зимата, трябва да се използват железни торове в доза, която ефективно да противодейства на развитието и разрастването на мъха. Внимавайте обаче с тези продукти, тъй като могат да оставят петна по каменни или мраморни алеи!
3. Увеличаване на дренажа и намаляване на влажността:
Една от много полезните задачи при предотвратяване на мъха е почвата бързо да оттича излишната вода и да се освобождава от влагата. Лекото аериране на тревата ще помогне на почвата да оттича по-добре водата.
4. Редовно използване на биостимулатори:
Друга операция, която препоръчваме, е да се подпомогне активно фотосинтеза на хлорофила в тревата, за да се стимулира и да се предотврати нейното изтъняване. За целта е много полезно да извършите едно или две третирания с продукти на базата на кафяви водорасли, като Always, който може да се използва заедно с GreenUp (който също съдържа и Желязо).
Как да предотвратим появата на мъха?
Мъхът се появява в 90% от случаите като последица от неправилно поливане на тревата. Така че, както вече споменахме във всички статии за поддръжка на тревата, НЕ поливайте ежедневно, НЕ поливайте през нощта! През лятото две поливания седмично с по-обилно количество са достатъчни, а извън летния период един път на седмица е достатъчно.
Правилното торене на тревата също е важно — опитайте се да торите тревата с твърд тор в началото на всеки сезон.
Успех и приятна работа!