Pentrugazon.ro предлага всички продукти, от които се нуждаете за поддръжката на вашата морава!

Тревата може да се сее от март до ноември, но най-добрите периоди са пролетта и есента.
Ще разгледаме подробно всеки етап от засяването на тревата, който дава отлични резултати, след няколко тествани от нас варианта.

1. Подготовка на терена

Първата стъпка е да изкорените плевелите и съществуващата растителност. Това може да стане по естествен път чрез много ниско косене и след това с гребло. Използвайте общ хербицид само като последна мярка, и ако го направите, имайте предвид, че трябва да изчакате поне 14 дни преди засяването.
След почистването на терена, земята трябва да се разкопае, ръчно или с мотофреза/мотокултиватор. Почвата трябва да се обработи на дълбочина 20–30 см и след това да се раздроби и изравни, така че горният слой да е хомогенен. Последната стъпка за подготовката на почвата е изравняването на терена. Не оставяйте буци почва с по-големи от 1-2 см!


2. Избор на подходящи семена за тревни площи

Изборът на правилните семена е ключов за успеха на тревата. Трябва да се вземат предвид климатични фактори като географското местоположение (планина/хълм или равнина) и изложението на слънце, желаните естетически очаквания по отношение на цвета и текстурата на листата както и нивото на поддръжка, което сте готови да отделите.
Последният фактор, който трябва да имате предвид при избора на семена, е устойчивостта на трафик: ако имате деца или домашни любимци и искате устойчива морава, изберете съответните семена.



В нашия каталог – кликнете тук – ще намерите различни видове семена за тревни площи. Представяме кратко характеристиките на някои от тях:

⚽Alpha SPORT - Висококачествена тревна площ, подходяща за игрища и зони с интензивен трафик. Формулирана с внимателно подбрана комбинация от Festuca Rubra, Poa Pratensis и Lolium Perene, тази смес осигурява устойчива морава с бърз растеж и отлична равномерност.
Предлага се в опаковки от 1 кг и 5 кг.

☀️Alpha SUN - Превърнете градината или терена си в зелено и живо място с нашите специално създадени семена за слънчеви тревнизони. Тази смес съдържа Festuca Arundinacea, Lolium Perene и малък процент Poa Pratensis, осигурявайки устойчива тревна площ с бърз растеж и наситен цвят, перфектно адаптирана към силно слънчево изложение.
Предлага се в опаковки от 1 кг и 5 кг.

Olimpia - Професионален асортимент, развива ТЪМНОЗЕЛЕНА ЛИСТНА МАСА (най-тъмният наличен нюанс при тревните площи), за сенчести или слънчеви дворове, устойчив на движение и по-късо косене. Спортен външен вид, тънък лист. Предлага се в опаковки от 1 кг и 5 кг.
Giada - Професионален асортимент тревни семена за сенчести тревни площи. Спортен външен вид, тънък лист. Предлага се в опаковки от 1 кг и 5 кг.
Maciste – Професионално асортимент с американски произход, развива ТЪМНОЗЕЛЕНА ЛИСТНА МАСА, подходящ за слънчеви тревни площи, устойчивост на суша и с по-малка нужда от поливане. Листата са малко по-дебели в сравнение с Olimpia. Предлага се в опаковки от 1 кг и 5 кг.
Гамата семена за тревни площи ROYAL - с варианти Sport, Blue и Park, са супер-премиум миксове семена с американски произход, препоръчвани във всякакъв контекст, когато желаете перфектен тревен килим – било то за спортна, жилищна или обществена употреба (паркове/площади).
Универсални семена за тревни площи 15 кг - отлично съотношение качество-цена благодарение на опаковката от 15кг. Покрива 500-600кв.м.
Семена за тревни площи детелина - опаковка от 10кг, съдържа семена от ниска детелина – идеален микс за зони с минимална поддръжка и намалена нужда от торене и поливане.

3. Разпределение на семената

Семената трябва да се разпръснат с подходящ разпръсквач на семена/торове. Ако изберете ръчно засяване, ще трябва да внимавате да разпределите равномерно необходимото количество семена. За по-равномерно покритие, разделете необходимото количество семена на две части – разпръснете едната половина по хоризонтала, а другата по вертикала.
В края на този етап, почвата отново трябва да бъде валирана, за да се осигури добър контакт на семената с почвата, да се уплътни теренът и да се предотврати преместването на семената от дъжд или вятър. Можете да използвате валяк или ръчни средства, например обърнат европалет с поставена тежест отгоре, цилиндър и други подобни.


4. Торене при засяване на тревата

На този етап е от съществено значение да разпръснете специален тор, предназначен за фазата на покълване, с високо съдържание на фосфор. Той подпомага тревата в деликатните начални етапи на покълване и растеж. Това е торене, което не бива да се пропуска, за да избегнете риска от компрометиране на целия досегашен труд. Примери за много добри торове в този смисъл са SEED STARTProStart, или BioStart. Торенето може да се извърши едновременно със засяването или няколко дни след него.

5. Поливане на семената

Сега всичко, което трябва да направите, е да поливате и да поддържате почвата постоянно влажна до пълното покълване на тревата – обикновено за период от 10–15 дни. Това може да означава между 2 и 4 леки поливки на ден, без да се допуска задържане на вода (заблатяване). След това честотата на поливане постепенно се намалява до веднъж дневно или дори по-рядко, докато тревата достигне височина от 8–10 см и стане готова за първото косене. Ако не разполагате със система за поливане, препоръчваме използването на осцилиращ разпръсквач, който се свързва към градински маркуч, тъй като ръчното поливане е много неточно и в крайна сметка, неефикасно. С времето намалявайте честотата на поливане и увеличавайте количеството вода, така че да достигнете до 1–2 поливки седмично, сутрин.

6. Първо косене

Когато тревата достигне височина от 8–10 см (след приблизително 3–5 седмици), се извършва първото косене, при което се премахва около 1/3 от височината. Препоръчваме Ви да не поливате 1–2 дни преди косенето, за да избегнете неравности по терена. Първoто косене трябва задължително да се извърши на най-високата степен на косачката.

7. Торене на тревната площ

След второто косене, тревата има нужда от подхранване с гранулиран (твърд) тор, като най-добрите варианти са ActionPoly Green или SprintN.
Твърдият тор обикновено се прилага четири пъти годишно, най-често в началото на всеки сезон.

8. Прилагане на листен тор

Също след второто косене може да започнете с прилагане на листни торове, като Always, GreenUp или Help.
Идеалният подход е да редувате:
Always + GreenUp с Always + Help, веднъж на 4–5 седмици в периода март–ноември.

9. Премахване на плевелите

Ако в тревната площ се появят плевели, най-добре е да ги премахнете ръчно. Имайте предвид, че при правилна поддръжка и редовно торене, те обикновено изчезват естествено чрез косене. Ако обаче количеството плевели е голямо, можете да използвате селективен хербицид след 3-то косене, а именно Dicopur Top за широколистни плевели и Foxtrot 69 за теснолистни плевели.

И накрая, няколко съвета – или по-скоро често срещани грешки, които трябва да избягвате:

  • Не добавяйте насипна пръст върху съществуваща растителност или уплътнена почва.

  • Не оставяйте почвата да изсъхне по време на периода на поникване – това ще доведе до неравномерна и трудна поява на тревата, както и до развитие на плевели.

  • Не засявайте семената без да добавите твърд стартов тор.


УСПЕХ И ПРИЯТНА РАБОТА!