Pentrugazon.ro предлага всички продукти, от които се нуждаете за поддръжката на вашата морава!

Много е възможно след зимата тревната площ да е пострадала, като е придобила леко жълтеникав цвят и е повече или по-малко изравнена, особено ако през зимата по нея е имало движение. Сенчестите участъци е възможно да бъдат засегнати от зимни болести, но обикновено корените не са претърпели щети, така че с повишаване на температурите, корените ще започнат да образуват нови листа и тревата ще се възстанови. 

Както споменахме и в други статии, препоръчваме да торите тревната площ поне 4 пъти годишно: ранна пролет, късна пролет, ранна есен и късна есен. През пролетта трябва да се тори два пъти, един път в началото (предимно азот) и втори път в края, близо до лятото (предимно калий). Ще разгледаме по-подробно първоначалните операции през пролетта и първото подхранване с твърд тор за тревни площи.

Първо косене. Първо скарифициране.

Можете да започнете да косите тревата от февруари, когато е необходимо, стига почвата (и съответно тревата) да не е замръзнала и тревата да е суха. Много е важно да започнете годината със заточване на ножа на вашата косачка.
Запомнете правилото да не косите повече от 30% от дължината на тревата , с други думи, ако тревата е 9 см, НЕ косете под 6 см.
Скарифицирането не е задължително през този период, но е една от операциите за поддръжка, която допринася за хармоничното развитие на тревата, с многобройни полезни ефекти. Можете леко да скарифицирате тревната площ през март, със скарификатор настроен на висока степен. Не забравяйте да изчакате почвата да изсъхне, в противен случай голямо количество здрава/зелена трева ще бъде изтръгнато. След скарифицирането винаги нанасяйте твърд тор. Ако пропуснете скарифицирането през март, преминете директно към торене, като скарифицирането може да се извърши през април или май.


Кога се тори? Кога можем да приложим листен тор върху тревната площ?

Накратко: след като температурите са стабилни и над 10 градуса по Целзий през деня. Ако обаче пролетта все още не е напълно настъпила, температурите са все още по-ниски, но тревата вече е жълта, за да не се влоши още повече, е по-добре да помогнем на тревната площ и да я подхраним предварително. Тази процедура обикновено се извършва през февруари и началото на март в по-топлите региони на страната (температури между 5-12 градуса през деня) като използваме листни торове за тревни площи на база на уреен азот и желязо. Комбинацията, която препоръчваме в този период е Always + GreenUp, в доза от 100 мл Always + 200 мл GreenUp в 10 л вода/100 м².
Може да направите две приложения с интервал от 2-3 седмици, като по този начин създаваме времеви прозорец, в който листата започват да се възстановяват, като все пак изчакваме истинската пролет да дойде без да създаваме хранителни дисбаланси. Освен това препоръчваме тази процедура, защото след прилагането на листни торове не е необходимо да поливаме, за разлика от твърдите торове.


Първо приложение на твърд тор за тревни площи

Както споменахме, когато температурите са стабилни и над 10 градуса по Целзий през деня, трябва да приложим твърд тор, защото при тези температури азотът се освобождава и почвата е достатъчно топла, а корените стават активни. Както споменахме по-горе, преди да приложите твърд пролетен тор, имате свободата да решите дали да направите или не леко скарифициране.

Какъв твърд тор за тревни площи се препоръчва?


Ще прилагаме тор с високо съдържание на азот, който всъщност е в основата на синтеза на протеините, основните елементи на растителните клетки. Азотът е от съществено значение за отделянето на нови листа и следователно за вегетативния растеж на растението.
За пролетно торене препоръчваме следните опции, в зависимост от външния вид на вашата морава и площта, с която разполагате:
Тор за тревни площи пролет Action – подходящ за повечето тревни площи, независимо дали са в добро състояние или са засегнати от стреса през зимата. Опаковка от 4 кг, достатъчна за 100-130 кв. м.
Тор за тревни площи Sprint N за пролет/есен – много концентриран тор, особено подходящ, ако последното торене е извършено в началото на есента. Предлага се в опаковка от 2 кг (за 60 кв.м.) или 10 кг (за 300 кв.м.).
Тор за тревни площи All Season Poly Green – отличен тор с изключителни качества през всеки сезон. Балансираният състав и технологията на освобождаване POLYON го правят ефективен независимо от температурата, нещо, което тествахме и ние през изминалата година. Може да се използва няколко пъти в годината на една и съща тревна площ, като предлага много добра цена за квадратен метър. Опаковка от 5 кг за 150 кв. м или 25 кг за 800 кв. м.


Как се прилага твърдият тор за тревна площ през пролетта (гранулиран)?

1. Ако е възможно, използвайте винаги разпределител за тор, за да разпределите тора възможно най-равномерно (вижте продукта).
Също така не забравяйте да разделите необходимото количество на две части и да приложите първата част по хоризонтала, а втората част по вертикала.
2. Полейте леко след разпределянето на тора, за да активирате разтварянето му.

А след това?

Ако сте следвали съветите, посочени по-горе, вашата тревна площ ще има достатъчно хранителни вещества за 8-10 седмици. В края на този период ще трябва да наторите отново с твърд тор.
До тогава, за да поддържате тревната площ зелена и здрава, препоръчваме да използвате листни торове на всеки 4-5 седмици, като най-добър резултат ще постигнете, ако редувате приложението на Always+GreenUp с Always+Help.