Pentrugazon.ro предлага всички продукти, от които се нуждаете за поддръжката на вашата морава!

Един от изключително важните фактори за развитието на тревната площ е начина, по който поливаме, кога поливаме и колко поливаме. Обикновено едно или две поливания на седмица са достатъчни, включително и през лятото… Ако след прочитането на това изречение сте били изненадани и сте сред тези, които поливат всекидневно тревната площ, трябва да знаете, че не е правилно, дори ако в момента тревата изглежда добре, сте на път към катастрофа. Ще обясним защо в следващите редове.

Много тревни площи не се поливат правилно. Най-честите ГРЕШКИ при поливането на тревната площ са: - поливане през вечерта (благоприятства появата на мухъл) - всекидневно поливане - поливането с ръка и маркуч - задаване на време за поливане по ваше усмотрение, без да знаете количеството вода, което подавате.

Твърде малко вода или прекалено много?

Когато тревната площ получава твърде малко вода, тя първо ще се опита да я потърси, като удължи корените си, след което ограничава транспирацията и фотосинтезата, като затваря порите (стоматите), в резултат на което произвежда по-малко енергия. Ако липсата на вода продължава, структурата на растението ще стане кафява. В случай че ситуацията продължава, тревата ще изсъхне. Ако някога попаднете в такава ситуация, в която част от тревата на места потъмнява, трябва да намесите ръчно и да поливате обилно, след което тя ще се възстанови. Прекомерното поливане на тревната площ, обаче, вреди повече от недостатъчното поливане и е по-трудно за коригиране. Затова нека видим как е най-добре да поливаме тревата.

Кога поливаме?

С 3 думи, прилагаме метода РЯДКО И ОБИЛНО! Тревата трябва да се полива само когато почвата е суха на повърхността, не по-рано от 2-3 дни след последното поливане. Ежедневното поливане също има недостатъка, че измива хранителните вещества (следователно ще е необходимо повече торене), но също така влияе на микробиологията на почвата, тъй като тревата не е тропическо растение, което да има нужда от вода постоянно. :) Ако говорим за период от деня, трябва да се опитаме ДА НЕ поливаме вечерта/през нощта. Ако се случи това и е изключение, няма да е голям проблем, но не трябва да става навик. Много е вредно, когато листата на тревата остават влажни през цялата нощ, особено ако сте имали навика да поливате ежедневно. Прекомерната влага през нощта води до появата на болести рано или късно, както и до жълтеникавия, леко "замърсен" външен вид на тревата, особено в основата й. Затова идеално би било да поливаме рано сутринта, ако имаме автоматична поливна система, или по всяко време през деня, но с 1-2 часа преди настъпването на вечерта. Поливането може да се извършва и в средата на деня, по време на лятото и при 30 градуса температура, няма никакъв проблем за тревната площ.


Колко вода?

Важно е да поливаме с количество вода, което достига до 15-20 см дълбочина в почвата, така че влагата да се запази поне 3 дни, дори при 30 градуса Целзий. В зависимост от сезона и средната температура, приблизителното количество вода, необходимо на тревната площ е 15-20 литра вода/кв.м на седмица през април-май и септември-октомври и 25-30 литра вода/кв.м на седмица през юни-август. Следователно препоръчваме да започнете да поливате от април (ако няма валежи), когато почвата започва да се изсушава, с едно поливане седмично. През лятото, ако не разполагате с почва, която абсорбира добре водата, можете да разделите количеството вода на 2 поливания на седмица по 15-20 литра вода/кв.м.

Колко време да поливаме?

От опит, всички изчисляват времето за поливане в минути. За съжаление, най-често количеството на водата е недостатъчно за едно поливане и именно тук се появяват проблемите. Трябва, следователно, да измерваме количеството вода, което получава тревната площ в определен интервал от време. Това може да се направи много лесно с помощта на дъждомер. Поливаме както обикновено и след 10 минути или определен период време измерваме количеството на водата, което е попаднало в почвата през това време. Така ще изчислим КОЛКО ВРЕМЕ трябва да поливаме, за да получи тревата обема вода, споменат по-горе. Например, ако след 20 минути четем на дъждомера, че е достигнато 10 литра вода/кв.м, тогава за да поливаме с 20 литра, ще трябва да поливаме общо 40 минути. Препоръчваме ви да направите този тест и да не използвате само 1 дъждомер, а да използвате 3-4 дъждомери и да направите теста на всяка зона поотделно, защото е много вероятно поливната система или разпръсквачът, който използвате, да не полива равномерно.  Важно е винаги да имаме предвид, че сенчестите зони изискват по-малко вода от слънчевите зони, затова ще се опитаме да поливаме диференцирано.


С какво поливаме?

Идеалното решение е да използваме автоматична поливна система, така че да е лесно да я програмираме да полива рано сутринта. Друга възможност при липса на автоматична система е да използвате осцилаторен разпръсквач. Той има предимството да разпределя водата равномерно, но от нас зависи да го включим и да го преместим така, че да покрие цялата площ. Никога, наистина никога не препоръчваме поливане с ръка и маркуч, тъй като е много неточно и може да се прилага само на площи от няколко квадратни метра.

Заключения

Затова, поливането трябва да бъде рядко и обилно, а водата да се разпределя равномерно. По този начин корените на тревата ще търсят и ще намерят водата в дълбочина и така ще имаме добре развити корени. В противен случай, коренът остава на повърхността, а през лятото първите 4-5см от почвата се изсушават през един горещ ден, така че коренът остава постоянно без вода. Никога не трябва да поливаме вечер, избирайте период от деня, който ви е удобен в зависимост от типа на системата и вашия график. Всяка градина е уникална, така че количеството вода, което е необходимо, може да варира в зависимост от случая. Препоръчваме ви да вземете за ориентир цифрите, които сме представили в тази статия, но да ги адаптирате според вашия случай. Следните фактори влияят на водните нужди: вид на тревата, височина на косене, географска зона, разположение на слънцето, тип почва и др.