Скарифициране на тревната площ

Най-пренебрегваната операция за поддръжка на тревните площи, особено от начинаещите, е скарифицирането на тревната площ.
Важно е да извършваме тази процедура, защото скарифицирането решава много от проблемите на тревната площ: премахва плевели, мъх и Скарифицирането и я възстановява.
Скарифицирането е общ термин, който включва операциите по аериране и почистване на тревната площ, за да позволи на водата, хранителните вещества и кислорода да достигнат до почвата и след това да бъдат асимилирани от растението. Извършва се със специализирани машини, наречени скарификатори за тревни площи. Те могат да бъдат задвижвани от електрически двигател, с кабел или на батерия, или от бензинов двигател. Ще се върнем към тази тема в края на статията.
Кога се прави?
Здравословен навик е да се скарифицира поне два пъти годишно, особено преди сезона на растеж - обикновено в началото на април и началото на септември.
Важно е да има подходящи условия за бърз растеж след скарифицирането: не трябва да е нито студено, нито твърде горещо. Възможно е скарифициране също през март, май, юни, октомври или ноември.
Как се прави?
Стъпките за извършване на скарифициране са:
1. Косене на тревата - при скарифициране се прави изключение и тревата може да се коси по-късо от обикновено – около 4 см или дори по-ниско, особено ако след това ще се извършва презасяване за смяна на доминиращия вид или смес.
2. Скарифициране - Задължително се прави върху суха почва, за да НЕ се изскубне тревата с корена. Ако е първото ви скарифициране, внимавайте с дълбочината. Ако барабанът е настроен твърде ниско, ще се изскубе твърде много зелена трева и възстановяването ще е трудно. Препоръчително е да започнете с по-висока настройка, да минете 1-2 метра и да видите дали има останала суха трева на земята. Ако е необходимо, намалете допълнително нивото на барабана. За правилно скарифициране на тревната площ трябва да направите 2 минавания със скарификатора, като второто минаване се прави под ъгъл, различен от първия.
3. Изгребване на сухата трева - Количеството суха трева ще е голямо, затова не си струва да използвате коша на скарификатора. Оставете я върху терена и я изгребете накрая (или след всяко преминаване). Трик: накрая минете с косачка, за да „изсмуче“ останалата суха трева.
4. Торене - Задължително е да наторите тревата след скарифициране, за да й помогнете да се възстанови. Препоръчваме прилагането на твърд тор Action, SprintN или Poly Green. След торене е задължително да се полива обилно - 15 или 20 литра вода/кв.м. След 1-2 дни можете да направите и подхранване с листен тор, най-добрият вариант би бил Always + GreenUp.
По желание, ако тревата е била в лошо състояние или искате да смените тревната смес, можете да направите презасяване едновременно с прилагането на твърд тор, а след това да добавите и тънък слой почва/пясък отгоре. Тази процедура се нарича презасяване, можете да намерите повече подробности тук: ПРЕЗАСЯВАНЕ НА ТРЕВНАТА ПЛОЩ
Предимствата на редовното скарифициране:
a. Премахва мъртвите листа и улеснява достъпа на вода и хранителни вещества до почвата
b. Премахва голяма част от плевелите: детелина, poa annua, глухарче
c. Осъществява аериране и намалява вероятността от гъбични заболявания
d. Премахва мъха
e. Намалява излишната влага в почвата
Скарификатори за трева
В зависимост от площта на тревната площ, съществуват различни видове скарификатори. В нашето портфолио ще намерите: бензинови скарификатори (препоръчват се за големи площи, над 400 кв.м), електрически скарификатори (за площи между 50-1000кв.м) или акумулаторни скарификатори - тихи и удобни, с различни капацитети на батерията, подходящи за площи от 50 до 600 кв.м с едно зареждане.